Ugrás a tartalomhoz Lépj a menübe
 


Tudnivalók a Túrról és a Túr vízitúrákról

20140613_161431.jpgTudnivalók a Túrról és a Túr vízitúrákról
(fontos, kérjük szépen elolvasni).

A Túr Budapesttől 340-360 kilométerre (attól függően, hogy hol mérjük), az ország északkeleti csücskében található. A 146.5 km hosszú Túr az Avas hegységben, Avasfelsőfalu határában ered és Garbolcnál lépi át a határt. 

oreg-tur--tiszatura--vizitura-www.tiszatura-vizitura.eoldal.hu-www.vizitura.org-oreg-tur-18.jpgA Túrnak a határig viszonylag nagy az esése, kavicsos hordaléka Kishódos közelében változik homokossá. 

Szabályozása előtt a Túr kanyargós volt és Olcsvaapátinál érte el a Tiszát. Egy ág elszakadva Nagyarnál közvetlenül folyt a Tiszába.

2024-oreg-tur-vizitura-kenutura-3.jpgItt írta Petőfi a Tisza című versét, (a Kis Túr siet beléje....) amit ma egy nagy, odvas fa jelez. A Tisza XIX. századi szabályozásához hasonlóan az 1930-as években egy mesterséges medret létesítettek, mert Báró Dr. Kende Zsigmond, egy befolyással rendelkező politikus akarta a birtokait öntözni és jól lobbizott.

 

Ez az "ásott", nevében Sebes-, de állóvíz Túr, ha tetszik "A" Túr.
anna-pic-oreg-tur-88.jpgA szabályozás előtt az áradások idején hatalmas területek kerültek víz alá. Települések a magasabban fekvő területeken alakultak ki, ezek voltak alkalmasak mezőgazdasági művelésre is. A mélyebben fekvő részek legelőnek, tehát állattartásra voltak jók. A szabályozás után a levágott folyókanyarokból holtágak alakultak ki, ezek nagy része kiszáradt. A még most is (részben) vízzel borított holtágak (túl) gazdag növény és állatvilággal rendelkeznek, járhatatlanok, a tó, fertő, mocsár, láp sorban már az általunk kreált 5-ok fokozat, a "brutál láp" esetei. Evezhetetlenek. Az eredeti mederbe a Sebes (ásott) Túrból Sonkád "térségében", a Kisbukó feletti zsilipen folyik be a víz.
dsc01513.jpgItt az eredeti terv szerint elméletileg feleződne a vízhozam azzal, hogy a Túr vizének egy része a népnyelvi Öreg-Túrban, másik fele a Túrban (Sebes-Túrban) folyik tovább.
A Sebes-Túr (más néven az Új-Túr, ill. ahogy itt mindenki mondja az "Ásott-Túr") a Túr.
A népnyelv szerinti - mi ezt használjuk - Öreg-Túr pedig csak "belvíz elvezető főcsatorna". Sebaj. Nem a név, a látvány és az élvezet a lényeg.

img_1138.jpgAz Öreg-Túr Kölcse előtt elméletileg két ágra szakad, de az északi ágba már soha nem jut víz, már nem fordul elő, hogy a két ág egyesül és Kölcse szigetté válik. Pedig szuper lenne körbeevezni a falut.
Sonkád és Kölcse, valamint a Kölcse és Túristvándi között nem mi vagyunk az egyetlen vízitúra-szervezők, bár hisszük, hogy messze-messze a legjobbak. A napi 1000-1500-2000 Ft-tal magasabb díj ellenében nagyságrendileg többet adunk. Nálunk nincsenek túlterhelt kenuk, amiben csak retteg a túrázó, mert a hajó állandóan billeg vagy rosszabb esetben borul. Mi megtanítjuk a vendégeket kenuzni és nem szenvedés, feladott frusztráció a vízitúra, nem kudarccal végződik a túra. Velünk a Túr túra, nem tortúra. Hány, meg hány család fizet be - nem hozzánk - többnapos túrát és 10 percig tart a túrájuk! Szegény férj tajtékzik, hogy a kenu irányíthatatlan (betanítás hiányában tényleg), a gyerek sír, a feleség kétségbe van esve, megy a veszekedés, pedig nem a családtagok a hibásak - és a kifizetett vízitúra ára kuka. Akkor is büszkén invitálunk, ha szeretnél a Túron belül újat látni, vagy hosszú túrát szerveztek. Ugyanis kizárólag mi szervezünk a szintén csodálatos Túristvándi alatti szakaszokra is túrát.


img_1923.jpgNálunk az elmaradó túra a fehér hollónál is ritkább. De term. mi is ki vagyunk szolgáltatva a természetnek, a vízitúra megtarthatóságát több tényező befolyásolja, ezeket itt előre, korrekten és világosan kimondjuk függetlenül attól, hogy szerencsére alacsony valószínűségű dolgokról van szó: 
i) A vízállás. A mai aszályos világban, hiába a két viszonylag új zsilip, a vízállás lehet evezhetetlenül alacsony, vagy lehet az adott csapat számára evezhetetlenül alacsony. Alacsony vízállás esetén más az átjutás ha 25 éves erős fiúk ülnek a kenukban, akik kimásznak a kenuból, csüngenek itt-ott, közben húzzuk át az ágakon a terheletlen, üressé tehető hajókat, és más, ha két kis csemetével és a harmadik manóval állapotos feleséggel ül a férj a hajóban, akik nem tudnak a kenuból biztonsággal kiszállni. 

ii) A szél. Erősebb szél esetén nem mindegy, hogy palacsintává trancsíroz-e minket néhány X tonnás fa, vagy az ágak, hiszen a fákról olyan ágak szakadhatnak le, hogy az ember azonnal szörnyet hal.  

img_1579.jpgiii) A vízhőmérséklet is lényeges, hiszen egy esetleges borulás esetén a hosszabb vízben tartózkodás is "benne van a pakliban", ugyanis a Túr partja sok helyen túl meredek, vagy a vízi növényzet miatt "gyorsan" elérhetetlen. A szűk helyeken a vízből mentés feltételei nem mindenhol adottak, ráadásul mi mint túravezetők egy 150 kilós vendéget, aki nem rendelkezik az önmentes képességével nem tudunk visszaemelni a kenuba. Arról nem beszélve, hogy borulás esetén a kenuból először a vizet ki kell önteni vagy kimerni, és a hajót a "talpára" kell tenni.
iv) A meder állapota. Nem mindig, és nem mindenhol tudunk átemelni
Összegezve. Ha nem biztonságos, nem indítjuk a túrát. A túrázó döntése, hogy ennek a kockázatát vállalja-e. Az Öreg-Túr nem a stabil vízállású Tisza-tó, ahol van megannyi kerülő út, a szélesebb víziösvényeken ki lehet menni a fák alól, stb. tehát a Túr, mint vízitúra-terep kicsit kockázatosabb. De a jó hírünk, hogy a pindurkát nagyobb kockázatot 1700 Ft/fő/nap átregisztrálási díj túradíjjal együtt történő megfizetésével kezelheted. Az átreg. díj ellenében vagy más szakaszon, vagy más helyszínen, vagy más időpontban 3-10 (!) alternatív vízitúrát, ill. pót-túrákat ajánlunk fel. 


20150705_vizitura-kenutura.jpgKérjük tehát, annak tudatában jelentkezz a vízitúrára, hogy meder állapotának rizikóját, az időjárás és vízjárás kockázatát a túrára jelentkező résztvevő, Ön/te viseli, viseled. Mi fenntartottuk a kapacitást a túra megtartásához, biztosítjuk/biztosítottuk annak megtarthatóságát. Olyanok vagyunk mint a sherpák egy himalájai alaptáborban, nem tehetünk arról, hogy esetleg a csúcstámadást nem lehet megejteni. Az időjárás és/vagy a vízállás miatt, vagy a meder állapota miatt nem induló, vagy hamarabb befejezésre kerülő (tehát térben be nem fejezett) túra díja nem kerül a résztvevőnek visszafizetésre, ill. az esetlegesen még be nem fizetett díj kifizetése felén 8 napon belül esedékessé válik. 

img_8162.jpg

Visszatérve arra, a szerencsére "99%-os" esetre, ha "minden oké". Hálát adhatunk az Égnek, mert a Túr egy kanyargó csoda. Érdemes jönni, azt fogod mondani, megérte. Ha pedig Túristvándi alatt még volt szerencséd a Túrhoz, máris hívj: +36209342760. Hiszen Nagyarnál a Túr egyenesen a nirvána. Aztán a fokozhatatlan is fokozódik: az Öreg-Túr Nagyar előtt két ágra szakad, pontosabban a Kömörőnél található osztózsilip osztja a vizet, így a "Régi-Túr" (Petőfi után a "Kis-Túr", hivatalos nevén a Nagyari Holt-Túr) Kisar közelében, míg a népnyelvi  Öreg-Túr Vásárosnamény előtt éri el a Tiszát. Itt is szervezünk Túr túrákat. Csak mi. Kizárólag mi. Nyilván ez bármelyik pillanatban változhat, de jelenleg tényleg csak nálunk találsz Túr túrát Panyola és Túristvándi között.