4-napos családi vízitúra, 2 nap Tisza + 2 nap Túr kenutúra (hétfő-csütörtök)
2+2 = 4-napos vízitúrák a Tiszán és a Túron. 2 nap Tisza + 2 nap Túr vízitúrák hétfői indulásokkal csütörtökig. És rendelésre ugyanezen 2+2 = 4-napos Tisza + Túr vízitúra BÁRMIKOR máskor is.


Választhatóan 2-, vagy 3- vagy 4-napos Öreg-Túr + Tisza "kombó" vízitúra.
Az Öreg-Túr + Tisza kenutúrára miért velünk gyertek?
Megtanítunk evezni. Kenut kormányozni. Megtanítjuk a vezérevezős munkáját. A túravezető oktatási szakember, aki tanulta, hogy a tudását hogyan adja át, velünk a kenuzás nem frusztráló szenvedés.
Ha velünk jössz, nagyon nagy eséllyel kulturált emberekkel vízitúrázol. Velünk a madarak énekét és nem "feltűnően vidám urak" dajdaját hallgatod, nálunk nincs tüc-tüc a kenuban, mert a vízitúra vízitúra. Nálunk a kulturált dohányos kivárja a pihenőket, kiszállási szüneteket, nem fogja tőled a hajóban kérdezni: ugye nem zavar, ha rágyújtok?
A kenutúra-szervezés pedig szervezés. Velünk nem órákat vársz pontatlan, az idődet, ezzel téged semmibe vevő, mindenkivel tiszteletlen emberekre. Nálunk nem motiválatlan, nemtörődöm emberek non-stop válság-menedzsmentjébe cseppensz bele.
Nálunk a lehető legjobb a logisztika, minimalizált a benzinköltség. Velünk nem muszáj csak azért, nap mint nap oda-vissza egy órát elveszteni, mert vissza "kell" menni Tiszabecsre, lévén ott van a saját tulajdonú kempingünk, amit meg kell tölteni.
Mi nem hallgatjuk el, hogy az Öreg-Túr gyönyörűségének "ára van", azaz kevés a kényelmes kiszállási lehetőség, szerény a jó pihenő pontok kis száma. Azt sem hallgatjuk el, amikor a Túr is lehet veszélyes. Például, ha a bedőlt fák miatt át kell átemelni. Nálunk kötelező a mentőmellény és tilos a flip-flop papucs, mivel a flip-flop bokaficam- és csúszásveszélyes, ami balesetveszélyes. Próbálj ki minket!
Az Öreg-Túr egy mese; a Tisza pedig pedig a Tisza-tó és a Szigetköz mellett a magyar vízitúrázás "Mekkája"....
Íme egy elmondhatatlanul szép, maximálisan biztonságos vízitúra. 104 kanyarjával folyamatosan izgalomban tart, a felfedező lelkületűeknek vízitúra-éden. A Túr egyszerre a kezdők és a vízitúra-ínyencek kedvence, tökéletes evezgetési lehetőség a gyermekeseknek, iskoláknak, osztályoknak, egyetemi csoportoknak, baráti köröknek is. Néhol az ember előtti időket idézi. Egyszer olyan, minta vietnami dzsungelben, máshol mintha az Amazonas vidéken eveznénk.

A vendégszobás szállások díja jellemzően 2500-3000 Ft/fő/éjszaka a helytől függően, amelyet a túradíj nem tartalmaz. Aki magának foglalja a szállást, Túristvándiban és környékén a kandallós panziótól az egyszerű, de korrekt turistaszállásokig mazsolázhat a szállások között. Csak kezdjétek el a keresést időben, vagyis jóval a nyári szünet kezdete előtt.
Jöhetsz a vízitúrára autóval és vonattal is!

A legtöbb szálláson minden feltétel adott a saját főzéshez, sütéshez, grillezéshez vagy tárcsázáshoz, vagy lehet reggelit és vacsorát rendelni is.
Az egyik kedvenc helyünkön a klasszikus tojásrántottás, bundás kenyeres, "kontinentális" stb. reggelik (amik szintén rendben vannak) mellett lehet kérni kenyérlángost. Önmagában is szuper, de szalonnával és tejföllel a tetején, kegyetlen. Vacsorára és ebédre pedig válassz a helyi gasztronómiai szimfóniákból:
A) Káposztás paszuly füstölt hússal, 3 palacsinta (az egyik mondjuk házi szatmári szilvával, egy túrós, és egy kakaós...).
B) Bográcsgulyás és a 3 palacsinta.
C) Rántott hús és sült krumpli ketchuppal plusz 3 palacsinta.
D) Töltött káposzta plusz három palacsinta.
Hétfői vízitúra a Tiszán: Tiszabecstől Szatmárcsekéig kenuzunk (25 km)
Túristvándiból, a Vízi Malom kempingből indulva, 9:59-kor, egészen pontosan 9 óra 59 perc kor autókkal "felmegyünk" Tiszabecsre. Fontos. Ha valaki nem "1000%-ig biztos abban, hogy pontosan érkezik és 9:59-re "menetkész", akkor mindenképpen a nulladik napon jöjjön, mivel sajnos nem tudunk várni az elkésőkre.
Ha a szállásod Kölcsén, Sonkádon stb. van (vagy bárhol azaz nem a konvojjal jössz Túristvándiból), akkor Tiszabecsen 10:29-kor az "egyetlen" Tisza-parton találkozunk, amihez e-mailben térképet, itinert adunk, tényleg viccesen könnyűvé tesszük a találkozási pont megtalálását.
Ekkor a túravezető kocsija már Szatmárcsekén lesz. A sofőrök kiteszik Tiszabecsen az utasokat és leviszik, lehozzák a kocsikat Szatmárcsekére. Mi a sofőrökkel busszal ugrunk fel Tiszabecsre.
Magyarul a kenutúra tiszabecsi indulása pillanatában már "sok" (vagy akár az összes) kocsi "lent" van Szatmárcsekén, és "kevés" autó van (vagy éppen már egy sincs) "fent" Tiszabecsen.
A vízitúrára készüljetek alkoholmentes innivalóval, szendviccsel, törölközővel, fenék alá párnákkal a kenu üléseire, és a lábat stabilan tartó lábbelivel, pl. hátul is pántos szandállal, "vízi cipővel".
Ami TILOS, az a flip-flop, alias bokatörő papucska.
Tiszabecsen a biztonság kedvéért következik a kormányzás tanulása. Úgy megtanultok kenuzni, hogy ihaj.
A kenu irányításának gyakorlása, és toalett után következik a vízre szállás.
Ahol lehet és tudunk, a Tisza közepétől kicsit balra evezünk, a vis major esetét kivéve nem kötünk ki az ukrán oldalon.
Ami persze nem jelenti azt, hogy a várhatóan sekély vízállás és zátonyok miatt ne cikk-cakkoznánk sokat, és néha ne az ukrán part menti sáv jelentené a biztonságosabb vagy az egyetlen biztonságos útvonalat.
A Tisza itt még "folyik", a sodrás jelentősen besegít a kenuzásba, a festői tájon a 24-25 km sajnos gyorsan elfogy.
Két hosszabb, egy "ebédlős" és egy "uzsonnás" pihenőt fogunk kellemes fövenyeken tartani.
És lesz egy, nem kiszállós pihenőnk a Túr-bukónál, ahol a nevében sebes, voltaképpen csiga lassan folydogáló Sebes-Túr ömlik (bukik) a Tiszába.
16 óra körül érkezünk Szatmárcsekére.
Mivel már Szatmárcsekén vannak az autók, visszareppentjükazokat a sofőröket Tiszabecsre, aki esetleg Tiszabecsen hagyta a kocsiját. (Transzfer).
Akiknek Túristvándiban vagy Kölcsén van a sátras vagy vendégszobás "fix" szállásuk, azokkal visszagurulunk Túristvándiba vagy Kölcsére. Aki a vízitúra idején éppen Szatmárcsekén lakik, az "haza" érkezett.
A vacsora önellátó, Szatmárcsekén érdemes megkóstolni a szatmárcsekei pizzéria pizzáit. Az átlagos budapesti pizzériákat pillanatok alatt minősíted fasorban-sincs-alsó-gagyinak, ha ezeket a pizzákat megkóstolod. Ha pedig szupervacsit szeretnéd, gyere Túristvándiba és megnyalod mind a tíz ujjadat....
Keddi vízitúra a Tiszán: Szatmárcsekétől Tivadarig evezgetünk (15 km)
Délelőtt szabad program.
Aki akar, már 10:30-kor átjöhet Szatmárcsekére, megnézzük Szatmárcseke különlegességét, a temetőben a "csónakos" fejfákat, ill. aki szeretné, az elvitelre is kérhet pizzát.
Amíg 11:30-tól megtanítjuk kenuzni a vízitúrát ezen a napon kezdőket, addig használd ki, hogy Szatmárcsekén remekül tudsz a Tisza-parton strandolni.
12.00: Logisztikázunk, először is minden utassal az összes kocsi eljön Szatmárcsekére a szatmárcsekei Tisza-partra, Csekén kiszállnak az utasok, aztán minden autó a sofőrökkel lemegy Tivadarba, végül minél kevesebb autóval az összes sofőr visszajön Szatmárcsekére.
13:00 Vízre szállás Szatmárcsekén

A Felső-Tisza vidékének csodaszép táján evezünk és nem a kenuban alszunk. A szatmárcsekei kempinggel szembeni kb. 200 méteres Tisza-szakaszt leszámítva a nap során végig magyar területen vagyunk, így ezen a napon már kiköthetünk mindkét oldalon, amit természetesen meg fogunk tenni.
Itt még szabaduló művészeti kompetenciáidat is gyakorolhatod, és a versenyben leggyorsabb gyermek értékes tárgyjutalmat (nutellás, diós, lekváros... stb.) palacsintát is nyerhet.
Érdekes lesz a kenutúrás nap olyan szempontból is, hogy mire Tivadarba érünk, nem, hogy a Tiszabecsen még kavicsos talaj, de a Szatmárcsekére jellemző sóderszerű talaj is eltűnik. A part homokossá változik. Ha megkérdezed az átlagos vízitúrázót, hogy meddig tart a Felső-Tisza, a legtöbben Tokajt válaszolják, holott...
Holott a határnak Vásárosnaményt, pontosabban a Szamos-torkolatot tekintik.
De :)) Ha valaki tudja azt is, hogy mik egy folyó FELSŐ szakaszának jellemzői, akkor tudja, hogy ahol már ilyen szép homokossá változik a part, az bizony (voltaképpen) már a folyónak nem a felső szakasza.
De a lényeg. Klassz. Nyugis. Békés. Szép.
Zéró stressz. Álom.
16:00 Érkezés Tivadarba, ahol szeretnénk segítséget kérni, a hajómosást követően a trélerhez fel kell hozni a kenukat, amiket 8 fős csapatokban oldunk meg, hogy könnyű legyen.
Szerdai Túr kenutúra: Sonkád környéki barangolások a Sebes-Túron (12-16 km)
Találkozás Túristvándiban 10 óra 30 perckor a Vízi Malom kemping és panzióban.
Bemutatkozás, rövid ismertető, mosdó szünet után Túristvándiból 11 órakor (tehát 11 óra nulla nullakor, sőt, még pontosabban 10 óra 59 perc 59 másodperckor) konvojban indulunk, ha valakinek a szállása nem Túristvándiban van, akkor Sonkádon 11:30-kor találkozunk.
Logisztikáznunk nem kell, ez a vízitúrás nap csillagtúrás, tehát a kocsikhoz fogunk a túranap végén visszaérkezni.
Vízre tesszük a hajókat és megtanulunk kenuzni. Illetve megtanítunk kenuzni, megtanítjuk a kormányos, a vezérevezős és a legénység feladatát. Amikor minden kormányos, minden legénység fantasztikus, indulunk.
A kenutúra során a csak nevében sebes, egyébként kedves, jámbor, szelíd, viccesen lassan folydogáló, konkrétan sok helyen az Öreg-Túrnál is lassabb, sőt, immár az év jelentős részében állóvíz Sebes-Túron evezgetünk.
Remek (vagy akárcsak vacak) kiszállási pontokkal a Sebes-Túr nagyon nem kényeztet el minket, (konkrétan a jó kiszállási lehetőségek száma közelít a nullához), de szerencsére viszont a vízbe viszont pompásan ki lehet szállni.
Amit meg is teszünk.
Ha nagyon ügyesek és szorgalmasak leszünk, akkor oda-vissza akár 17.2 km-t megteszünk, a jellemző a 12-14, néha a 16 km. Mivel itt a meder jellemzően olyan értelemben "tisztább", hogy kevesebbet kerülgetünk bedőlt fákat, nem játszunk "limbó hintót", a pihenővel együtt is 5 óra megtesszük a távot.
Ha csak ügyesek, de lustábbak leszünk, akkor csak 6 kilométerecskét evezünk fel és visszacsorgunk.
A túranap a pihenőkkel és mosdószünetekkel, benne természetesen ebédszünettel, 16 óra körül ér véget.
Ezt követően kérjük, hogy a kenuk tisztítása után segíts a hajókat biztonságba helyezni, magyarán ki kell cipelnünk a kenukat a partra.





Állunk rendelkezés(ed)re! Hívj vagy küldj e-mailt!
tiszatura_vizitura@yahoo.com

A számlaszám: 12001008-00106900-00100007
A megjegyzés rovatba kérjük irányítószámmal a számlázási címet, a Túr + Tisza vízitúra időpontját és a Túr+Tiszát, mint "helyszínt" beírni. A megjegyzés rovatba a nevet nem kell beírni, sőt, kérjük, hogy ne írd be. Felesleges, hiszen látjuk, hogy honnan érkezik az utalás, ráadásul a megjegyzés rovatban elveszi a helyet az értékes információtól!
augusztus 21-24.
Túr + Tisza vízitúra)
